logo

Як встановити твердопаливний котел для будинку

Всі побутові опалювальні котли, які працюють на твердому паливі відрізняються вагою та габаритами, тому вони весь час встановлюються на підлозі. Однак дане обладнання можна монтувати самостійно без оформлення спеціальних документів. Єдина умова – це подбати про безпеку та зручність експлуатації твердопаливного котла. Про це, як виконувати встановлення твердопаливних котлів опалення в приватному будинку та підключати їх до загальної системи.

монтаж твердопаливного котла в приватному будинку фото

Послідовність монтажу

Виробники випускають різні види твердопаливних котлів:

Тим не менше встановлення будь-якого твердопаливного котла виконується по одній методиці.

 • Спочатку визначають місце, де буде розташований котел.
 • Далі виконують попередню підготовку приміщення.
 • Обладнують припливно-витяжну вентиляцію.
 • Монтують вибраний котел на твердому паливі та викладають димохід.
 • Підключають до загальної опалювальної системи та перевіряють його працездатність пробним пуском.

Зверніть увагу! Що сучасні моделі твердопаливних котлів залежать від електроенергії. Тоді потрібно передбачити та етапі підготовлення. Грамотне та правильне виконання підготовчих робіт перед встановленням твердопаливного котла в будинку має велике значення. Якщо проігнорувати один з етапів підготовлення, в процесі експлуатації котла Ви неминуче зіштовхнетесь з складнощами. Тоді всі недоліки усунути доведеться у поточному режимі прямо посеред опалювального сезону. Розглянемо кожний з перелічених пунктів докладно.

Розташування котла

Виходячи з аналізу доступної нормативної бази, яка відноситься до порядку опалювальних пристроїв на дровах, можна виділяти наступні поради, як встановити твердопаливний котел в домі:

 • Любий вид твердого палива, будь то дрова, вугілля та пелети, створює велику кількість пилу. Крім того, під час роботи котли в приміщенні може попадати різна кількість диму. У зв’язку з цим НЕ РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ встановлювати твердопаливний котел всередині житлових кімнат будинку.
 • Оптимальним варіантом розміщення котла на твердому паливі буде обладнане окреме приміщення. Також можна встановлювати в технічних приміщеннях, таких як гараж або підвал з хорошою вентиляцією. Але кращий та правильний варіантом – це буде окреме котельне приміщення.
 • Опалювальне обладнання повинне бути розташоване як можна ближче до зовнішньою стіни, щоб спростити роботу по підключенні димоходу, не утворюючи занадто довгу горизонтальну ділянку або не виводити трубу скрізь перекриття.
 • Будь-який твердопаливний котел потребує періодичне очищення теплообмінника та технічному обслуговуванні. Тому необхідно забезпечити вільний доступ до нього. Для цього спереду котла залишають не менше 1 м простору, а ззаду та з боків – приблизно по 60 см, але не менше 25 см.
 • Заборонено підключення димоходу твердопаливного котла до цегляних вентиляційних проходів в середині стіни.

Зверніть увагу! Перед покупкою твердопаливного котла, бажано співвідносити його габарити з розміром технічного приміщення, де планується його встановлення. Крім цього, потрібно заздалегідь продумати розташування теплоакумулятора (буферного баку) та іншого необхідного котельного обладнання.

В невеликих по розміру котельних можна розмістити опалювальне обладнання достатньо близько до стіни, але тільки необслуговуваною стороною. При цьому зазор може складати не менше 10 см, а з заду повинен залишитись відступ не менше 25 см.

Як підготувати приміщення

Підготовчі роботи перед встановленням твердопаливного котла своїми руками включають декілька напрямків:
 • підготовка надійної основи та заливання бетонного фундаменту, якщо це необхідно
 • виконання вентиляційних отворів та зазору для димоходу в стіні
 • ізоляція легкозаймистої підлоги та стін від займання за допомогою листів металу, мінериту, базальтового картону або азбестоцементу

У котельні має бути проведена лінія електроживлення. Вона знадобиться для підключення циркуляційного насоса та, можливо, автоматики самого котла.

Позбавлятися дерев'яних елементів на стінах і підлозі не потрібно. Якщо відстань від твердопаливного котла до стіни з дерева не перевищує 38 см, обшивку ізолюють одним із зазначених вище матеріалів. Такий же листовий матеріал необхідно розмістити на підлозі внизу і в передній частині котла так, щоб він виступав на 80 см. Це захистить приміщення від вугілля, що вилітає з відкритих дверцят топки.

Рекомендації щодо влаштування фундаменту будуть такими:

 • Твердопаливні котли з невеликою потужністю та вагою до 200 кг можна встановлювати на цементну стяжку. Як правило, з таким навантаженням вона справляється.
 • При масі до 300 кг монтаж твердопаливного котла здійснюють на армовану залізобетонну стяжку з товщиною 10-12 см. При масі понад 300 кг буде потрібна окрема фундаментна плита.
 • Теплогенератори, що працюють на пелетах, з подає шнеком і електродвигуном потребують особливого типу фундаменту, оскільки надають вібраційне навантаження.

Зауважте! що невеликий котел на твердому паливі можна встановлювати навіть на дерев'яну підлогу. Однак місце його розміщення доведеться посилити лагами із брусів перетином від 100×50 мм. Якщо схема установки твердопаливного котла у приватному будинку передбачає наявність теплоакумулятора та інших важких елементів, не потрібно заливати окремий фундамент під кожним із них. В даному випадку роблять єдину бетонну стяжку товщиною 12 см, армовану лозинами, перетином 8-14 мм. З арматури роблять сітку з осередком 20×20 см, яку кладуть поверх подушки з добре утрамбованого гравію.

Як правильно встановити припливно-витяжну вентиляцію

Є кілька об'єктивних причин, з яких вентиляція в котельні необхідна:
 • подача до котла достатньої кількості кисню для підтримки процесу горіння
 • виведення за межі приміщення чадних газів, що випадково потрапили в приміщення з топки
 • компенсація використаної у процесі горіння кількості повітря

монтаж твердопаливного котла в приватному будинку фото

Зауважте! що для згоряння 1 кг дров знадобиться 4,6 м3 повітря, а спалювання вугілля вимагає близько 8-9 м3, виходячи з якості палива.

Наведемо кілька порад щодо облаштування вентиляційної системи:

 • Отвори для притоку та відтоку повітря повинні бути розташовані в різних сторонах котельні. Припливний отвір роблять у нижній частині стіни якомога ближче до теплогенератора, а витяжний – під стелею.
 • Якщо котел обладнаний димососом або вентилятором, що нагнітає, витяжку поруч з ним розташовувати не варто. В іншому випадку відбудеться переворот тяги, і витяжний отвір стане припливним.
 • Якщо двері з житлового будинку виходять у топку, то в полотні бажано вбудувати решітку отвору. Тепле повітря, що надходить в котел, покращить процес згоряння палива.
 • Розмір витяжного отвору повинен бути меншим від припливного, оскільки більша частина повітря, що надходить, вступає в термохімічну реакцію і виходить назовні по димоходу у вигляді CO2.

Розрахувати необхідний розмір витяжки можна, якщо потужність котла помножити на 8 – отримаємо площу отвору см².

Встановлення димоходу та котла

Власне, встановлення твердопаливного котла в будинку не є надскладним процесом. Достатньо лише розмістити обладнання на підготовленій основі і виставити його горизонтально за рівнем за допомогою регульованих ніжок, або спеціальних підкладок. Патрубок для димоходу поєднати з отвором у стіні можна за допомогою повороту колін.

При монтажі димоходу для твердопаливного котла найкраще використовувати утеплені сендвіч труби - вони допоможуть уникнути скупчення конденсату на стінках димоходу. Як варіант, утеплення труб можна виконати самостійно з базальтової вати.

вентиляція в котельному приміщенні фото

Найшвидше і найлегше збирати приставний зовнішній димохід. Він складається з закріпленої вертикальної труби, яка з'єднується з патрубком котла за допомогою трійника. Якщо будинок дерев'яний, то монтаж димаря в місцях проходження крізь стіну або перекриття повинен виконуватися з дотриманням техніки пожежної безпеки.

Методика встановлення димоходу така:

 • У перегородці вирізують квадратний отвір, що за розміром перевищує переріз труби димоходу на 38 см з кожної сторони. Так, при перерізі каналу труби в 100 мм і товщині шару, що утеплює, в 5 см розмір отвору дорівнюватиме 100+380×2=860 мм.
 • Монтують у проріз оцинкований короб – це буде прохідний вузол.
 • Крізь короб пропускають сендвіч трубу, а порожнечі заповнюють базальтовою ватою.
 • Фіксують зовнішню кришку вузла. В домах, складених з цегли та піноблоку, димову трубу монтують у сталеву гільзу з ущільнювачем.

монтаж димоходу для твердопаливного котла фото

Під час монтажу системи опалення з твердопаливним котлом необхідно дотримуватись ряду вимог до димохідних каналів:

 • мінімальна висота димаря (від колосникових грат до козирка) – 5 метрів, причому в ній може бути не більше трьох поворотів
 • стикування окремих секцій труби роблять так, щоб опади стікали зовні труби, а конденсат, що накопичився, - всередині
 • горизонтальний відрізок димоходу слід встановлювати із слабким ухилом у бік котла
 • внизу димоходу має бути передбачена збірка для конденсату та ревізійний люк
 • покрівельний карниз можна обійти, якщо встановити на димарі два коліна з ухилом по 30º
 • кріплення труби кронштейнами потрібно провадити так, щоб вони не припадали на стики секцій
 • зверху на димар монтують флюгер або конусоподібний ковпак
Зверніть увагу! що оголовок димоходу повинен знаходитися вище за зону вітрового підпору даху даного або сусіднього будинку, щоб тяга була стійкою.

Підключення твердопаливного котла до системи

Після того, як монтаж твердопаливного котла своїми руками буде завершено, а димова труба займе своє місце, можна переходити безпосередньо до підключення обладнання до загальної системи. Головне, про що слід пам'ятати - в котел, що працює, особливо якщо в ньому чавунний теплообмінник, не повинна подаватися холодна вода. В іншому випадку через перепад температур на стінках топки утворюється липкий конденсат, який змішається з сажею. Він знижуватиме ефективність котла, а відчистити його досить складно.

У зв'язку з цим вимоги до встановлення твердопаливного котла передбачають типову схему обв'язки з байпасом і триходовим клапаном. Його виставляють на фіксовану температуру в 50-55 º, так що теплоносій буде рухатися по малому колу доти, доки його температура не досягне потрібних показників, після чого клапан почне його поступово розбавляти холодним потоком з контуру опалення.

При обв'язці пелетних котлів особливу увагу необхідно приділити підключенню пальника та автоматики. Нерідко вироби європейських брендів обладнано автоматичними системами пожежогасіння, підключеними до центрального водопроводу. Тому, щоби розібратися, як правильно встановити твердопаливний котел пелетного типу, варто проконсультуватися з представником фірми виробника.

Для підключення котла знадобиться також встановлення розширювального бачка, запірної арматури та циркуляційного насоса. Після цього контур заповнюють водою і нагнітають у ньому тиск 1 Бар. Після завершення робіт для перевірки працездатності виконують пробний запуск системи.

Обв'язка твердопаливного котла з теплоакумулятором

При використанні буферної ємності під час роботи твердопаливного котла, гаряча вода поступає в теплоакумулятор. Акумулятивна ємність накопичує надлишкову теплову енергію, а тоді віддає її в систему опалення та опалювальним пристроям. Після цього як твердопаливний котел завершив спалювання палива, система опалення буде споживатись гарячою водою із акумулятивного баку.

Теплоакумулятор буде підтримувати систему до того моменту поки Ви не завантажите в котел палива. За рахунок цього Ви будете економити паливо для котла, а також Ваші кошти. Буферна ємність захищає систему опалення від перегріву, за рахунок відбору надлишкового тепла на себе, а також працює як гідравлічний вирівнювач, стабілізує тиск в системі.

обв'язка твердопаливного котла для опалення будинку фото

1. Твердопаливний котел Maxus DUO+ 6. Пелюстковий клапан 11. Триходовий клапан
2. Бак розширення 7. Буферна ємність 12. Змішувальний вузол підлогового опалення
3. Група безпеки 8. Автоматичний розповітрювач 13. Змішувальний вузол ГВП
4. Цикуляційний насос 9. Командо-контролер 14. Підлогова гребінка
5. Термостатичний триходовий клапан 10. Сервопривід 15. Сонячна системи

Висновок

Отже, сам собою процес монтажу твердопаливного котла не становить складнощів, не вимагає попередніх погоджень і не має жорстких обмежень. Проте в процесі роботи доведеться врахувати багато тонкощів, та й праця це нелегка. Все ж таки кращим та правильним вибором встановлення твердопаливного котла буде звернутись до монтажної організації, яка має великий досвід з монтажу твердопаливних котлів, щоб не виникало ніяких сумнівів для правильної та ефективної роботи Вашого котельного приміщення.
Сподобалася стаття? Розкажіть друзям
Як встановити твердопаливний котел для будинку
0
Автор статьи -

Популярні статті

Схеми підключення водяних тепловентиляторів до системи опалення фото
5532
В даній статті ми розглянемо різні електричні схеми підключення, а також схемі&n...
Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення фото
4701

Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення

Правила підбору та монтажу системи димоходу для твердопаливного котла фото
4297
Здавалося б, що складного в завданні встановити якісну систему димоходу для прив...
Монтаж опалювального обладнання фото
3714
Так як ми є виробниками опалювального обладнання, клієнти запитують у нас про мо...
Котельне приміщення для інсталяції твердопаливного котла фото
3311
Дана стаття містить інформацію про "Вимоги до котельного приміщення для твердопа...

Ми у Фейсбуці