logo

Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення

Одним з дієвих варіантів модернізації системи опалення, що дозволяють зробити її більш продуктивною і надійною, є установка колекторного блоку. Пристрій, що прийшов на зміну традиційним конструкціям лінійної структури, покликане підвищувати зручність експлуатування і ремонтопридатність системи.
Как функционирует колектор для опалення і які особливості монтажу слід враховувати, розглянемо докладніше.

Принципи функціонування розподільчого колектора

Основне призначення розподільного колектора рівномірно роздавати теплові потоки, що надходять з основної магістралі, по контурах системи і за рахунок циркуляційного обороту повертати остигнула рідина до котла.

При цьому окремі гілки системи, підключені до колектора, стають незалежними один від одного. Прилад являє собою проміжний розподільний вузол, ключовими елементами якого виступають дві взаємопов'язані частини:
  • подає гребінка – відповідає за подачу теплоносія
  • зворотка – виконує функцію відведення остиглого теплоносія до генератора тепла

Разом вони утворюють колекторну групу. Від кожної Гребінки відходить по кілька висновків для підключення контурів, що ведуть до опалювальних приладів.

Кожен висновок пристрою може бути оснащений випускними вентилями і відсікає або регулювальним краном. Їх наявність дає можливість регулювати тиск всередині кожного контуру і в разі потреби від'єднання гілки для ремонту, наприклад, перекривати потік теплоносія.

ЧТоби підвищити продуктивність системи і отримати можливість контролювати всі опалювальні процеси в кожній кімнаті будинку, що обігрівається, корпус розподільної гребінки задіють також в якості платформи під установку:
  • воздуховыпускных клапанів
  • водозливних клапанів
  • витратомірів
  • лічильників тепла
  • термостат
Принцип роботи колекторної системи досить простий. Нагрітий теплоносій від, наприклад твердопаливного котла, надходить в розподільний колектор.

Усередині проміжного збірного вузла швидкість руху рідини сповільнюється завдяки збільшеному внутрішньому діаметру пристрою, вона перерозподіляється між усіма відводами.

Знаючи витрата теплоносія, рівний потужності котла, і швидкість руху води, нескладно знайти необхідну площу перетину. Тільки попередньо слід перевести літри в зручну для розрахунків одиницю м3.

Через з'єднувальні патрубки, перетин яких менше діаметра труби колекторного вузла, теплоносій надходить в окремо прокладені контури і рухається до радіаторам або теплої підлоги.

Завдяки такому розподілу належним чином прогрівається кожен елемент, що забезпечується теплоносієм рівної температури.

Досягнувши батареї і віддавши отримане при нагріванні тепло, рідина направляється по іншій трубі в протилежному напрямку до розподільного блоку. Там вона надходить на зворотну гребінку, звідки перенаправляється до твердопаливного котла.

Для заміського котеджу система з використанням колектора по праву вважається самою ефективною і надійною.

Єдине, що може зупиняти дбайливого господаря це - вартість. Адже облаштування такої системи обійдеться дорожче, ніж пристрій звичайної системи трійникового типу.

розподільний колектор для опалення фото

Таке конструктивне рішення, що передбачає облаштування окремих подають труб, створює умови для рівномірного розігріву радіаторів

Типи колекторів в системах опалення

Коллекторні установки, що застосовуються при проектуванні закритих циркуляційних опалювальних систем, бувають трьох різновидів. Залежно від призначення конструкції на ринку представлені: радіаторні і сонячні системи, а також пристрої, оснащені гидрострелкой.

Радіаторне колекторне опалення

Який тип опалення не був запроектований в будинку, радіаториу ньому присутні завжди. А тому колектори, розподіляють потоки теплоносія безпосередньо до встановлених в кімнатах батареям, є найбільш затребуваним типом.

Розподільний вузол складається з двох взаємопов'язаних гребінок: перша направляє теплоносій до встановлених в кімнатах приладів, друга – відводить його назад до котла

будова розподільного колектора для опалення фото

Колектори, що застосовуються при радіаторному опаленні, в залежності від архітектурних та інтер'єрних особливостей приміщення можна підключати різними способами. За способом підключення радіаторна система опалення може бути виконана в будь-якому з перерахованих нижче варіантах виконання:
  • верхнє підключення
  • нижнє приєднання
  • установка збоку
  • ведення по діагоналі
Найбільшого поширення набув все ж нижній спосіб з'єднання. При такій розводці контури, приховані під поверхнею плінтуса або підлоги, не так кидаються в очі. Та й розрахунки підтверджують, що при нижньому приєднанні всі переваги приватного опалення проявляються в повній мірі.

Колектором для радіаторів оснащують кожен поверх будинку. Встановлюють його в центрі, маскуючи пристрій в ніші або в влаштованому спеціально для нього шафці на стіні. Місце для установки повинно бути вибрано так, щоб по можливості до всіх приладів підводилися гілки рівної довжини.

Якщо неможливо досягти рівності підключених до колектора кілець, то кожен відвід забезпечується власним циркуляційний насос. По суті, всі підключені до розподільного вузла гілки являють собою самостійний контур з власної запірна арматура, а іноді і автоматика.

Яскравим прикладом колекторної схеми опалення є водяні теплі підлоги.

розподільний колектор для теплої підлоги фото

Колекторна схема розводки забезпечує рівномірну поставку тепла у всі кільця системи водяних “теплої підлоги”

Трубопроводи теплих підлог збирають з мідних труб або їх пластикових аналогів, для з'єднань використовують нероз'ємні фітинги. В опалювальні кільця монтують вентилі, за допомогою яких регулюють подачу теплоносія, а в разі необхідності відключають «теплі підлоги» від загальнобудинкової опалювальної мережі.

колектор для теплої підлоги фото

Такі системи завжди оснащують циркуляційним насосом. Його розташовують в проміжний колекторний вузол на вході в трубу зворотного напрямку.

Число патрубків на розподільному вузлі залежить від кількості приміщень, зациклених на одній гребінці. Кількість колекторних груп визначають, орієнтуючись на довжину контурів. За основу розрахунків беруть співвідношення, при якому на одну колекторну групу відводиться 120 метрів трубопроводу.

Гідравлічна стрілка

При облаштуванні потужних і розгалужених систем опалення, які проектують в житлових будівлях великою площею, застосовують розподільні колектори, обладнані термогідравлічним розподільником або гідрострілкою.

При монтажі сполучної ланки з одного боку до нього підключають контур опалювального котла, а с другой – радіаторне опалення або «теплі підлоги».

гідравлічна стрілка для системи отопления фото

Гідравлічна стрілка являє собою вертикальну повну трубу, оснащена по торцях еліптичними заглушками, основне призначення якої & ndash; вирівнювати чиниться на теплоносій тиск

Наявність розподільної гідравлічної стрілкидозволяє вирішити відразу кілька завдань:
  • уникнути різких перепадів температури в трубах, згубно позначаються на експлуатаційному терміні системи
  • за рахунок підмішування і вторинної циркуляції частини теплоносія зберегти постійний обсяг котлової води, а також заощадити паливо та електроенергію
  • у разі необхідності компенсувавши у другорядному контурі дефіцит витрати
Підтримка температурного балансу досягається за рахунок того, що пристрій дозволяє відокремити гідравлічний контур котла від вторинної ланцюга.

Оптимальну роботу системи, оснащеної гідрострілкою, можна забезпечити за умови, якщо кожен контур обладнаний власним циркуляційний насос.

Модифікації розподільних гребінок

Сьогодні на ринку опалювального обладнання представлено безліч різновидів колекторів для опалювальних систем.

Виробники пропонують як сполучні ланки найпростішого виконання, конструкція яких не передбачає наявність допоміжної арматури для регулювання обладнання, так і колекторні блоки з повним комплектом вмонтованих елементів.

ррозподільна гребінка для системи опалення фото

Колекторний блок, що включає всі необхідні функціональні елементи для створення умов безперебійний та високопродуктивний роботи опалювальної системи

Прості у виконанні пристрої являють собою латунні моделі з дюймовим проходом відгалужень, оснащених двома сполучними отворами з боків. На зворотному колекторі такі пристрої мають заглушки, замість яких в разі«нарощування & raquo; системи завжди можна встановити додаткові прилади.

Більш складні в конструктивному рішенні проміжні збірні вузли оснащені кульовими кранами. Під кожне відведення в них передбачена установка запірної регулювальної арматури. Деякі моделі можуть бути оснащені такими додатковими елементами:

  • витратомірами, основне призначення яких-регулювати потік теплоносія в кожній петлі
  • термодавач, покликаними контролювати температуру кожного опалювального приладу
  • повітрявідводними клапанами автоматичного типу для зливу води
  • електронними клапанами і змішувачами, спрямованими на підтримку запрограмованої температури
Кількість контурів в залежності від споживачів, що приєднуються може варіюватися в межах від 2 до 10 штук.

розподільна гребінка для теплої підлоги фото

Незалежно від складності і багатофункціональності обладнання при виготовленні гребінок колекторних блоків використовують матеріали, стійкі до зовнішніх факторів

Якщо за основу брати матеріал виготовлення, то проміжні Збірні колектори бувають:
  • латунні – відрізняються високими експлуатаційними параметрами при доступній ціні
  • нержавіючі – сталеві конструкції надзвичайно довговічні. Вони можуть з легкістю витримувати великий тиск
  • поліпропіленові – моделі з полімерних матеріалів, хоч і відрізняються невисокою ціною, але за всіма характеристиками поступаються металевим
Моделі, виконані з металу, для продовження терміну служби і підвищення експлуатаційних параметрів обробляють антикорозійними складами і покривають теплоізоляцією.

розподільна гребінка для теплої підлоги фото

Розділові конструкції, виконані з полімерів, застосовують при облаштуванні систем, опалювальних котлами потужністю від 13 до 35 кВт

Деталі пристрою можуть бути литого виконання або ж оснащені цанговими затискачами, що дозволяють здійснювати з'єднання з металопластиковими трубами.

Але фахівці не радять вибирати гребінки з цанговими затискачами, оскільки ті часто«грішать & raquo; підтіканням теплоносія в місцях з'єднання вентиля. Це виникає внаслідок швидкого виходу з ладу ущільнювача. І замінити його не завжди представляється можливим.

Рекомендації грамотного вибору

Основна складність полягає не тільки в самому монтажі колектора, але і в правильному виборі обладнання.

При виборі моделі гребінки слід орієнтуватися на такі параметри:

  • гранично допустимий тиск для цієї моделі. Воно визначає тип матеріалу, з якого може виконаний гідророзподільник
  • пропускна здатність вузла
  • наявність допоміжних пристроїв
  • кількість вихідних патрубків Гребінки. Воно повинно відповідати кількості контурів охолодження
  • можливість додаткового приєднання елементів
  • всі експлуатаційні параметри вказуються в паспорті до виробу
Для облаштування поверхових незалежних обігрівальних контурів, оснащених автономним управлінням, гребінки необхідно монтувати на кожному поверсі будинку.

При виборі та установці поверхових розподільників орієнтуються на параметри «підсистеми», яку вони покликані обслуговувати.

схеми установки колекторів для опалення фото

Завдяки поверховому розміщенню гребінок в разі потреби завжди можна відключати опалення як декількох окремих приладів, так і всього поверху

Це значноспрощує обслуговування опалювальної системи та її ремонт. Оскільки колекторний блок – недешеве задоволення, щоб убезпечити себе від розчарувань при швидкому виході системи з ладу при виборі моделі варто орієнтуватися на продукцію перевірених виробників.

Кожен з додаткових елементів конструкції виконує свою функцію:

  • Автоматичний повітровідвідник – монтується, якщо блок і радіатори розташовані на одному поверсі
  • перехідник – буде потрібно при монтажі воздухоотводчика, діаметр якого дорівнює ½ дюйма, за умови що різьба колектора становить ¾ дюйма
  • куточок – дозволить під'єднати труби і направити воздухоотводчик вгору
  • кран – необхідний для підключення до пристрою йде від котла труби
  • згін, обладнаний накидкою гайкою – дозволить в разі необхідності перекрити подачу теплоносія і, відкрутивши накидну гайку, від'єднати пристрій
Якщо передбачається підключати від колектора водяна тепла підлога, додатково буде потрібно встановити кран для підживлення.

Для фіксації колектора до стіни будуть потрібні також Хомути, «посаджені» на пластикові дюбеля. При монтажі конструкції допустимо також застосовувати спеціальні кронштейни.

Такі конструкції зручні тим, що верхній колектор в них висунутий вперед, завдяки чому труби вузла не заважають підводу трубопроводу до нижнього колектора.

Правила установки і підключення

Вибирати і встановлювати колектор Найкраще ще на етапі проектування та монтажу опалювальна система.

Встановлюють такі проміжні конструкції в приміщеннях, захищених від надмірної вологості. Найчастіше для цих цілей відводять місце в коридорі, коморі або вбиральні.

правила монтажу і підключення колектора для опалення фото

Колекторний блок бажано розміщувати в спеціально призначений для цього металевому шафі, оснащеним в бічних стінках отворами під виведення труб

У продажу зустрічаються накладні і вбудовані моделі металеві шафи. Кожна модель оснащена дверцятами і виштамповкою по бічних сторонах.

Через брак можливості встановити металевий шафка, надходять простіше, фіксуючи пристрій прямо на стіну. Нішу під облаштування колекторного блоку розміщують на невеликій висоті щодо підлоги.

Общепрінятой інструкції по монтажу колекторних розподільних схем по суті немає. Але є ряд основних моментів, щодо яких фахівці прийшли до єдиного знаменника:
  • Наявність розширювального бака. Объем конструктивного элемента должен составлять не менее 10% от общего количества воды в системе.
  • Наявність циркуляційного насоса для кожного прокладеного контуру. Щодо цього елемента не всі фахівці єдині в думці. Але все ж, якщо планується задіяти кілька незалежних контурів, для кожного з них варто встановити окремий агрегат.
Перед циркуляційним насосов на магістралі зворотної подачі розміщують розширювальний бак. Завдяки цьому він стає менш вразливим до турбулентності потоків води, часто виникають в цьому місці.

Якщо ж використовується гідрострілка – бак монтують перед основним насосом, основне завдання якого полягає в тому, щоб забезпечувати циркуляцію на малому контурі.

Місце розташування циркуляційного насоса не принципово. Але, як показує практика, ресурс пристрою трохи вище саме на «обратке».

Головне при монтажі розташувати вал строго горизонтально. При недотриманні цієї умови перший же міхур скупчився повітря залишить агрегат без охолодження і мастила.

Грамотно обрана і змонтована колекторна розводка гарантує ефективність і надійність системи опалення.

Завдяки малій кількості з'єднань і трійників ймовірність протікання таких конструкцій зводиться до мінімуму. Ну а можливість регулювати температуру нагріву кожного опалювального радіатора робить експлуатацію опалювальною системою особливо комфортною.

Система опалення з термостатичним змішувальним вузлом

Для оптимізації накопичення і витрачання тепла, одержуваного від твердопаливного котла на практиці застосовують різні теплотехнічні прийоми, використовуючи додаткове обладнання. Встановивши систему опалення з акумулюючим баком, ви підвищуєте її ефективність, включаючи в схему обв'язки автоматичний триходовий змішувальний вузол.

Термостатичний вузол, забезпечує збільшення ефективності системи за рахунок згладжування нагріву теплоносія в системі і впорядковує подачу нагрітої води в накопичувальну ємність. Прикладом найбільш застосовуваного пристрою для накопичення тепла в акумуляційний бак твердопаливної системи опалення, суміщеного з бойлером являєтся Laddomat.

Триходовий термозмішувальний вузол Laddomat дозволяє:

Що досягається За рахунок чого
Збільшення терміну служби котла та всієї системи опалення Згладжування нагріву теплоносія в системі, запобігаючи надлишкову конденсацію на металеві поверхені елементів котла, сповільнюється корозія металу
Повний автоматичний контроль за процесом нагріву води Оснащений трьома термодатчиками
Підвищення ККД системи Оптимальний нагрів теплоносія
Зменшення витрат палива на 25-30% Оптимізація витат отриманого тепла
Назалежність від електропостачання, автономна циркуляція та завантаження теплоакумулятора без електроенергії Конструктивних особливостей клапана

Ефективність застосування Ладдомата в зв'язці з буферним бакомзабезпечується фізичними принципами рідин, що мають різну температуру. Тут ми, не заглиблюючись у фізику рідин, відзначимо, застосування триходового клапана за рахунок автоматичного регулювання швидкості подачі води в накопичувальний бак забезпечує сепарацію або стратифікацію (різку межу) в ньому між шарами гарячої та холодної води.

Фази роботи змішувального вузла Laddomat

Запуск системи

змішувальний вузол ладдомат (запуск системи) фото

  • при запуску системи триходовий клапан виробляє циркуляцію теплоносія по малому контуру, не займаючись нагріванням всієї системи опалення. Тому, нагрів води в котлі відбувається дуже швидко
  • температура в котлі нижче 78 °С
  • термостатний клапан в закритому стані
  • клапан вентиля природної циркуляції закритий через тиск насоса

Робоча фаза

робоча фаза змішувального вузла Ладдомат фото

  • розігрів котел, ладдомат починає подачу тепла в верхню частину акумулюючого бака з невеликою швидкістю, яка не призводить до змішування шарів нагрівається і холодної води в Баку
  • котел досяг робочої температури 85 °С
  • термостатний клапан відкрився і нагрівається вода перемішується з холодною водою з бака через термостат
  • температура перемішаної води в нижній частині котла тримається на рівні 70 °С
  • якщо потужність котла і, відповідно, температура в ладдоматі підвищиться, термостатний клапан відкриється ще більше і підмішає більше холодної води
  • при виходить з котла води з температурою 90 °С, ладдомат забезпечує температуру 66 & deg; С в нижній частині котла

Кінцева фаза

кінцева фаза змішувального вузла Ладдомат фото

  • якщо бак досяг встановленої температури, у вхід холодної води ладдомата починає надходити холодна вода
  • тоді клапан відкривається повністю і закриває потік у верхню частину котла
  • весь потік води тепер піде через бак
  • ця робоча фаза вкрай важлива, тому що вона гарантує повну заправку бака

Природна циркуляція

природна циркуляція змішувального вузла Ладдомат фото

  • при перериванні електропостачання або при аварії насоса відкривається вбудований клапан зворотного потоку природної циркуляції, так, що вода самостійно може циркулювати між котлом і баком
  • цим запобігається загроза закипання води в системі опалення, за умови, що бак не є термічно завантаженим
  • таким чином, зникає ризик до кипіння котла і супроводжуються цим аварійні пошкодження
  • природна циркуляція дозволяє топити котел і забезпечувати будинок теплом і при тривалих відсутності електропостачання

Рекомендаціі при установці Laddomata:

При установці ладдомата з котлом і баком потрібно пам'ятати наступні правила:
  • котел повинен бути встановлений нижче бака! Тільки в цьому випадку буде забезпечуватися природна циркуляція
  • чим більше відстань, тим нижче ефективність системи – краще встановлювати все поруч. Допускається установка в різних приміщеннях, через перегородку стіни – це не вплине на роботу системи, тому що відстань невелика
  • контур бака повинен бути наближений до квадратної форми
  • довжина контуру бака повинна бути не більше 60-65% загальної довжини

Рекомендоване розташування установки ладдомата:

схема установки змішувального вузла Laddomat фото

Рекомендуємо переглянути колектори, гідрострілки і змішувальні вузли для опалення

Сподобалася стаття? Розкажіть друзям
Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення
4701
Автор статьи -

Популярні статті

Схеми підключення водяних тепловентиляторів до системи опалення фото
5532
В даній статті ми розглянемо різні електричні схеми підключення, а також схемі&n...
Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення фото
4701

Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення

Правила підбору та монтажу системи димоходу для твердопаливного котла фото
4297
Здавалося б, що складного в завданні встановити якісну систему димоходу для прив...
Монтаж опалювального обладнання фото
3714
Так як ми є виробниками опалювального обладнання, клієнти запитують у нас про мо...
Котельне приміщення для інсталяції твердопаливного котла фото
3311
Дана стаття містить інформацію про "Вимоги до котельного приміщення для твердопа...

Ми у Фейсбуці