logo

Переваги опалення приватного будинку пелетним котлом

Пелетне опалення – максимально автоматизований вид твердопаливного опалення. З чим потрібно зіткнутись при встановленні та експлуатації пелетного котла.

Загальна інформація

До опалення пелетами вдаються у випадку коли у користувача немає бажання або можливості стати кочегаром. Це прекрасна економічна альтернатива газу та електричному опаленню – без втрат комфорту забезпечити будинок теплом. Та чим більше опалювальна площа, тим відчутна економія грошей на паливо.

Як спосіб обігріву житла в Україні пелети стали використовуватись порівняно недавно. Але в країнах Європи пелети вже давно встигли завоювати признання. Особливо актуальний цей метод там, де не має можливості підключитись до газової труби. Також, враховується ріст цін на енергоносії, варто найти більш доступний (в ціновому аспекті) варіант палива.

Потужність котлів на пелетах змінюється від 10 до 400 кВт. Обігріти можна різні по площі приміщення від невеликого дачного будинку (потужність 6-15 кВт) до виробничих приміщень за 2000 квадратних метрів. В першому випадку, для спалювання паливних гранул можна використовувати любі твердопаливні котли (навіть без бункеру). А в другому випадку для промислових котельних, під замовлення виготовляються котли практично любої потужності від 20 кВт до 400 кВт та вище.

Як працюють пелетні котли

Опалення котлом на пелетах відбувається з мінімальний людським фактором. Конструкція пелетного котла складається з окремих функціональних блоків:

пелетний котел Maxus BIOMAX фото

Паливо з допомогою шнеку автоматично подається в топку котла з бункера. Розмір бункера не обмежений – від його величини залежить довготривалість роботи без додавання палива. В пелетних котлах побутового призначення об’єм бункера складає від 200 до 2000 л. Завантажити бункер пелетами на повну, до палива можна не повертатись до тижня безперервного горіння котла.

Паливні гранули попадаючи в камеру спалювання, загоряються від автоматичного запалу, який знаходиться в пелетному пальнику. Дальше процес аналогічний роботі класичного твердопаливного котла. Вентилятор нагнітає повітря, підвищуючи інтенсивність спалювання. Нагріте повітря відає тепло теплоносію в теплообміннику. Топкові гази видаляються через димохід.

Монтаж пелетних котлів

Монтаж пелетних котлів більш важкий, ніж в котлах на інших видах твердого палива. Крім самого котла, необхідно встановити та підключити додаткове обладнання:
  • Бункер
  • Шнековий подавач
  • Пелетний пальник
Тому вартість монтажу пелетного котла буде дорожче чим традиційного твердопаливного котла. Для роботи та обслуговування котла на пелетах потрібно більше простору в котельному приміщенні. Бункер займає стільки ж місця як і сам котел.

Встановлення обладнання, передпускове налагодження, а також сам монтаж потрібно довірити спеціалістам-теплотехнікам. Це Вам збереже довготривалість процесів, а також буде гарантією стабільної, правильної та високоякісної роботи опалювальної системи.

Основні переваги пелетних котлів

Ефективність роботи

За рахунок високої теплоти згорання пелетних гранул, коефіцієнт корисної дії пелетних котлів досягає від 89-91%. Це порівняно з ефективністю газових котлів та на 5-14% вище, ніж ККД в інших твердопаливних котлів.

Таблиця 1. Питома теплота горіння різних видів палива

Вид палива Од. виміру Ккал кВт МДж
Пелета з деревини 1 кг 4100 4,7 17,17
Пелета з соломи 1 кг 3465 4,0 14,51
Пелета з шкарлупи соняшника 1 кг 4320 5,0 18,09
Свіжозрублена деревина (W=50-60%) 1 кг 1940 2,2 8,12
Свіжозрублена деревина (W=20%) 1 кг 3400 3,9 14,24
Природний газ 1 м3 8000 9,3 33,50
Кам'яне вугілля (W=10%) 1 кг 6450 7,5 27,00

Зручність в експлуатації

Комфорт – безперечна перевага котлів пелетного типу.

Екологічність

Пелети спалюються повністю та викиди в навколишнє середовище мінімальні. Забруднення димоходу мінімальне, тому чистити канал димохідних труб простіше та можна це робити менше 1-2 рази в сезон. А відходи використовують так як органічне добриво для дачної ділянки.

Автоматизація роботи

Робота в автоматичному режимі – до тижня без втручання людини. Не потрібно постійно тратити час та сили на обслуговування котла, так як у випадку з традиційними твердопаливними котлами.

Низька зольність

Тверді відходи золи та попелу в пелетному котлів становлять ~1%. Завантаживши 500 кг палива, після повного згорання пелети в зольнику залишається близько 5 кг попелу.

Доступність та ціна пелетних гранул

По вартості, опалення пелетами являється одним з самих дешевих видів. Купити пелети можна купити в будь-якому місті з доставкою.

Термін дії

Експлуатація пелетного котла складає від 10-30 років. Звичайно є відмінності у виробників, але загальні терміни в цьому діапазоні.

Ціна пелетного опалення в Україні

По стану цін на теплоносії на початок опалювального сезону 2022-2023 років, ми проаналізували вартість опалення різними видами палива. В Україні опалення пелетами – один з самих дешевих способів опалення приватного будинку.

Таблиця 2. Розхід видів палива на сезон

Вид палива Од. виміру Опалювальна площа 60м² Опалювальна площа 100м² Опалювальна площа 150м² Опалювальна площа 200м²
1 Пелети кг 2380 3970 5960 7950
2 Дрова (акація) скл.м 8 13 20 27
3 Газ куб.м 1309 2181 3271 4362
4 Вугілля кг 2150 3580 4370 7170
5 Атрацит кг 1780 2970 4455 5940

Недоліки та обмеження пелетних котлів

До мінусів можна віднести високу вартість автоматичної системи на пелетних гранулах:

Ціна котла з бункером, вища від аналогічного по потужності традиційного твердопаливного котла. Так як бункер, шнековий механізм та пальник добавляють вартості. Система котельного приміщення з пелетних котлом – одна з самих важких як в монтажі так і в технічному обслуговуванні. Для сервісного обслуговування необхідно залучати спеціалістів. Не маючи навиків, самому розібратись та налаштовувати роботу достатньо важко.

Для інсталяції всього комплекту обладнання потрібно більше місця в котельній, що не весь час можливо забезпечити. Тому перед купівлею пелетного котла, компанія їде до Вас на місце робить заміри та складає робочий проект монтажу.

Високі вимоги до якості пелети. При неправильному зберіганні ефективність та теплотворна здатність пелет помітно зменшується.

Котел опалення встановлюється на декілька десятків років. Тому появляється високий ризик збільшення вартості пелети в майбутньому. Передбачити рівень цін на наступний сезон важко., а передбачити, що буде з ціною через 5-10 років, просто неможливо. Ми ґрунтуємо свої розрахунки виходячи з даної вартості всіх теплоносіїв.

Недоліки та відмінності пелетних котлів

Як виробляють пелети

Пелети або паливні гранули – це особливий вид біопалива, який отримують з сільськогосподарських відходів (залишки кукурудзи, соломи, соняшника), некондиційної деревини та торфу. По зовнішньому вигляду це гранули стандартного розміру. Діаметром від 4 до 10 мм, а довжина від 10 до 70 мм.

Виробляють пелети двома методами:

Пресування – сировину зменшують в дробарці до «борошна», сушать та стискають в прес-грануляторі при високій температурі.

Торрефікація – сировина опалюється при температурі 200-330°С без доступу до кисню.

Продукція другого типу (торрефікаційні пелети) чорного кольору та маж близькі до нуля показники спалювання. Також вона не піддається вологі та не пліснявіє. Теплотворність 1 кг пелетного палива від 4,0 до 5 кВт/год звичайних сухих дров – 3,5-3,9 кВт/год.

Як правильно зберігати пелети

Дешевше купляти пелету в не сезон, оптом на весь опалювальний період. Гранули можуть бути розфасовані в поліетиленові мішки по 30 кг, що зручно для невеликих котлів до 30-35 кВт, або в біг-беги – до 1000 кВт.

правильне зберігання пелети для котла фото

В подальшому, при зберіганні запасів пелети, для якісного спалювання потрібно зберігати їх теплотворні властивості. Для цього потрібно зберігати їх вологу на початковому рівні та не допустити намокання.

В критих будівлях або закритих приміщеннях з провітрюванням пелети зберігають на піддонах або стелажах над рівнем підлоги. Якщо паливо зберігається на вулиці, то упакування накривають для захисту від прямих сонячних променів та осадків. Також потрібно дивитись за цілістю мішків. Самий надійний варіант зберігання – це в спеціальних герметичних бункерах з пластику або металу. Для цього методу зберігання потрібна додаткова площа.
Сподобалася стаття? Розкажіть друзям
Переваги опалення приватного будинку пелетним котлом
0
Автор статьи -

Популярні статті

Схеми підключення водяних тепловентиляторів до системи опалення фото
5532
В даній статті ми розглянемо різні електричні схеми підключення, а також схемі&n...
Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення фото
4701

Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення

Правила підбору та монтажу системи димоходу для твердопаливного котла фото
4297
Здавалося б, що складного в завданні встановити якісну систему димоходу для прив...
Монтаж опалювального обладнання фото
3714
Так як ми є виробниками опалювального обладнання, клієнти запитують у нас про мо...
Котельне приміщення для інсталяції твердопаливного котла фото
3311
Дана стаття містить інформацію про "Вимоги до котельного приміщення для твердопа...

Ми у Фейсбуці