logo

Підготовлення котельного приміщення до опалювального сезону

Офіційним початок опалювального сезону рахується час, коли середньодобова температура повітря протягом п’яти днів опускається нижче +8°С. Тривалість опалювального періоду складає – 160…180 днів. Мало хто звертає увагу на те, що тепло не просто теплі батареї, а і неконтрольовані надлишкові теплові втрати: через протяг, несправних вентиляційних систем, переохолоджених стін, холодних стель, підлог і тому подібне.

Все це приводить до збільшенню споживання теплової потужності обладнання, а в результаті – збільшує енергоспоживання та фінансові витрати. До прикладу: холодна стеля через неутеплений дах може збільшити теплове навантаження будинку чи приміщення більш ніж в два рази – холодне повітря опускається з стелі в низ, створюється його природня циркуляція, в слід чого інтенсивний теплообмін з холодною стелею створює відчутний дискомфорт.

твердопаливні котли Maxus фото

До початку морозів необхідно забезпечити якісний ремонт приміщення та не допустити несправності зовнішніх конструкцій: стін, даху, віконних отворів а, також димоходів.

Розпочнемо з димоходу

Щоб сучасні твердопаливні котли з високим ККД функціонували ефективно та безаварійно, потрібно щоб, котельне приміщення, система опалення, вентиляції та димоходи були виконані та обладнанні відповідно нормативним документам України, інструкціям та вимогам виробника та перевіреним спеціалізованим організаціям.

Стінка димоходу повинна виключати можливість інтенсивного охолодження продуктів згорання. Якщо димохід знаходиться зовні будинку та виконаний з металевої труби, то така димова труба повинна бути теплоізольована (сендвіч труба). Димові канали повинні мати ефективну теплоізоляцію та захист від конденсату на внутрішніх стінках – волога руйнує кладку та викликає корозію сталевих труб. Рекомендується використовувати металеві корозійностійкі димоходи, які швидко прогріваються та висихають.

правильний монтаж теплоізольованого димоходу фото

Висота димоходу для котлів з номінальною тепловою потужністю до 35 кВт, повинна бути не менше 5-7 метрів. Канал димоходу повинен бути вертикальний, гладким, рівним, герметичним без тріщин. При необхідності використання горизонтальної ділянки труби слід обов’язково передбачити можливість його очищення.

Ревізія системи опалення

В обов’язковому порядку регламентним роботам підлягає і сама система опалення, оскільки за період «простою» в теплу пору року в ній можуть виникнути несправності, які легко виправити, коли на вулиці ще плюсова температура та немає ажіотажу під час масових запусків систем опалення в житловому секторі.

Систему теплопостачання необхідно промити та очистити. Для забезпечення нормальної роботи обладнання необхідно забезпечити мінімальний тиск в опалювальній системі (0,1 МПа) 1 бар. У випадку, якщо тиск в водопроводі менше 0,2 МПа, слід встановити циркуляційний насос, який забезпечує заповнення системи теплопостачання з водопроводу або ємності запасу підживлювальної води. Підпитка та заповнення системи теплопостачання повинна здійснюватися через пристрій пом’якшення води. В залежності від концентрації речовин в вихідній формі застосовують обробку поліфосфатами.

В залежності від умов для підпитки, первинного та аварійного заповнення контурів циркуляції котлів та систем опалення, може застосовуватись вода, приготовлена іншими водо-підготовчими інсталяціями. При цьому в котельній повинний бути передбачений пристрій для заповнення. При закритій системі теплопостачання, котельне приміщення рекомендовано обладнати баком для підпитки об’ємом до 5% від загального об’єму системи опалення але не менше 0,3 м³.

Якщо при запуску твердопаливного котла, тиск в системі починає різко рости, необхідно перевірити наявність тиску в розширювальному баку (він не повинен бути вище статичного тиску в системі опалення в місці встановлення котла).

Притік повітря до котла

Припливну вентиляцію рекомендується обладнати в стіні поруч з котлом. По ній повинне проходити повітря в достатньому об’ємі для повного спалення палива в котлі, та одночасно достатньому, щоб виключити розряджання повітря в котельному приміщенні. Для спалення палива в топці котла необхідно 15 м³/год припливного повітря на 3,3 ÷ м³/кг палива. При недостатній кількості повітря паливо буде згорати не повністю, що приведе до виділенню окису вуглецю, надлишковому виділенню сажі на теплообміннику, а в результаті до поломки котла.

вимоги до твердопаливного котельного приміщення фото

В якості джерела тепла все частіше використовують пелетні котли, які відрізняються високим ККД (до 93%), економічністю та можливістю роботи в автоматичному режимі.

Оборот води в системі

Важливо своєчасно проводити технічне обслуговування обладнання, особливо жаротрубні частини теплообмінника, в якій розміщенні турболізатори. Підвищенні відкладення золи різко зменшують ККД котла, що веде до від’ємних показників по витраті палива, температурним показникам тепломережі, зменшенню тяги, а при значних навантаженнях – до задимленню приміщення.

Необхідно також врахувати, що котли обладнані пелетними автоматичними пальниками, потребують очищення шнеків подачі палива від пелети, яка лишилась в середині після закінчення сезону, так як пелета має властивість впитувати вологу та спресуватись, що приводить до деформації та виходу з ладу шнеків та приводів.

вимоги до твердопаливного котельного приміщення фото

Експлуатуйте котли правильно

Не дотримання правил експлуатації обладнання часто приводить до незапланованим витратам. В паспорті виробу одне з вимог експлуатації пальника, складає в тому що мінімальне розрядження в топці котла повинне бути не менше 10 Па. Це зв’язано з тим, що з початком холодів перепади температури в денний та нічний час сильно відрізняються (10-15°). При запуску автоматизованого пелетного пальника в твердопаливному котлі, який не обладнаний димососом, відбувається підбір в димовій трубі, так звана повітряна пробка, що приводить до зворотної тяги.

При автоматичному розпалі пелети виділяються піролізні гази, які в присутності кисню та полум’я можуть визвати хлопки, які можуть привести до руйнування теплообмінника котла. Тому необхідно завантажувати котел поступово, прогріваючи його димові канали, при умові, що є необхідна тяга. Якщо, умови для необхідної тяги не були виконані в процесі монтажу, димосос не був встановлений, відповідно пальник до використання не буде готовий.

Подбайте про паливо заздалегідь

Для господарів твердопаливних котлів варто пам’ятати, що палива (дрова, брикети, пелети) краще за все закупляти не під час опалювального сезону, а в літній період, дрова рік наперед, щоб вийшла зайва волога до опалювального сезону.

зберігання палива для твердопаливного котла фото

Зберігати паливо рекомендується в сухому, захисному від вологи приміщенні, оскільки 1% додаткової вологи «забирає» 1,25% енергії в кожного кілограма палива. Необхідно врахувати, що вологі пелети, можуть, розсипатись прямо в шнеку, що приведе до зупинки обладнання. Використання сирого палива приводить не тільки до його збільшення, але і для передчасному виходу з ладу теплообмінника котла та димоходу, які являються дорогими елементами в системі опалення.

Висновки та рекомендації прості але обов’язкові. Для безпроблемного входження в опалювальний період необхідно відповідально підходити до експлуатації обладнання. Потрібно своєчасно проводити необхідні сервісні міжсезонні обслуговування, спиратись на досвід професіоналів, уважно читати конструкції по експлуатації та застосовувати тільки ті види палива, на яке розрахований твердопаливний котел.
Сподобалася стаття? Розкажіть друзям
Підготовлення котельного приміщення до опалювального сезону
0
Автор статьи -

Популярні статті

Схеми підключення водяних тепловентиляторів до системи опалення фото
5532
В даній статті ми розглянемо різні електричні схеми підключення, а також схемі&n...
Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення фото
4701

Колектор для опалення. Принципи роботи, правила монтажу та підключення

Правила підбору та монтажу системи димоходу для твердопаливного котла фото
4297
Здавалося б, що складного в завданні встановити якісну систему димоходу для прив...
Монтаж опалювального обладнання фото
3714
Так як ми є виробниками опалювального обладнання, клієнти запитують у нас про мо...
Котельне приміщення для інсталяції твердопаливного котла фото
3311
Дана стаття містить інформацію про "Вимоги до котельного приміщення для твердопа...

Ми у Фейсбуці